Yükleniyor..

X

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Ikinci dönem kayıtları başladı ve sınırlı sayıda oda kaldı. Bugün yerini garanti altına al!

Yurt Seçiminizi Nasıl Yapmalısınız?

26 Aralık 2022 - 11:39
Yurt Seçiminizi Nasıl Yapmalısınız?

Yurtta kalmak, çocukluğunuzdan beri ailenizle aranızdaki ilk mesafe olabilir. Bir süre yurtta kalmış olabilirsiniz ama bu kadar uzun süre yaşadığınız şehirden ilk kez ayrılacaksınız. Her ne olursa olsun öğrenci yurdu seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlara geçmeden önce yurt yaşamının nasıl olması gerektiğine dair bazı altın öneriler sunacak olursak ilk günlerde yaşanan zorlukları kolayca aşmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Öncelikle yurt ortamı dışarı çıkmaktan daha iyidir çünkü sessiz ve rahat bir çalışma ortamı sağlar. Ama burada tek başına ya da kendi seçeceğin bir ya da iki oda arkadaşıyla yaşamak yerine, birbirinden çok farklı özelliklere sahip birçok insanla yaşıyorsun.

Yurtta Kalmadan Önce Neleri Bilmelisiniz?

Yurtta kalırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik. Her şeyden önce işin en güzel yanı şu: Yurtta farklı bölümlerde okuyan birçok arkadaşınız olacak ve birçok farklı bilgi öğreneceksiniz. Ailen olmayacak ama birçok arkadaşın olacak.

Yurtlarda bir diğer önemli nokta ise yurt kurallarının çiğnenmemesidir. Her yurdun kendine has kuralları vardır ve bu kurallara uymazsanız ağır idari cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yurtlara yerleşmeden önce yurt kurallarını dikkatlice okuyunuz ve eğer size uymayan bir şey varsa başka yurt arayınız. Bunun dışında yeteri kadar havlu, tuvalet kağıdı ve diğer kişisel eşyalarınızı getirmeniz gerektiğini unutmayın. Arkadaşlarınız bu malzemeleri getirmeyi unutur ve sorarlarsa, teslim etmediğiniz sürece hoş karşılanmazsınız.

Eve gidip yurda gitmeye karar verdiyseniz üniversite yurdu seçerken çok dikkatli olmalısınız. Yukarıda belirtildiği gibi, her ülkenin kendi koşulları vardır. Özellikle yurda giriş çıkış saatleri vb. İşiniz veya başka bir durumunuz varsa lütfen rezidans seçerken bunu göz önünde bulundurun. Yurtta daha önce olması gereken birçok şey vardı. Ancak koronavirüs pandemisi, bir üniversite yurdundaki olmazsa olmazlar listesini daha da uzattı. Bu nedenle öğrenci yurduna taşınmanın yasal kuralları vardır. Yurt yönetiminin bu kurallara uymadığını fark ettiğiniz takdirde ilgili departmana bildirmeniz gerekmektedir.

Devlet tarafından seçilen yurtlar veya özel yurtlar arasında seçim yapabilirsiniz. Özel yurtlar yukarıdaki kurallara uyar, ancak her yurt kendi kurallarına sahip olabilir. Ama özel mülk oldukları için üniversiteye yürüme mesafesinde ulaşabilirsiniz. Bu nedenle yurda gitmeden önce bu listeyi okuyun ve bir şey getirmeniz gerekiyorsa son güne kadar hazır hale getirmelisiniz. Çünkü bu ihtiyaçları ülke çapında satanlar fiyatı ikiye katlayabiliyor. Nerede yaşayacağınıza karar vermeden önce çevrimiçi yurt arama dizinlerine başvurduğunuzdan emin olun. Bu rehberde daha önce bu yurtta kalmış kişilerin yorum ve tavsiyeleri kararınızı değiştirebilir.

Yurt Seçiminde Fiyat Faktörü

Yurt Seçiminde Fiyat Faktörü

Kıbrıs'ta özellikle DAÜ yakınlarında oldukça fazla sayıda yurt bulunmaktadır. Bu yurtlar her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Okul arkadaşlarımızın ve velilerimizin çoğu, başlangıçta konaklama ücretlerini mali durumlarına göre önceliklendirir. İşleyişi, detayları, sürekliliği, kalitesi, alınacak hizmetin bilinip bilinmediği, odanın tipi ve yeri belirlenmeli ve alınacak hizmetin bütününe göre fiyatlandırılmalıdır. Hangi yurtta kalınacağına ve fiyatlara genellikle buna göre karar verilir. Hizmetin içeriği bilinmeden sadece fiyata bakılarak yapılan sözleşmeler maddi ve manevi zararlara neden olabilir. Almadığınız hizmet için para ödemeniz sadece öğrenciler için değil, aileleri için de psikolojik ve mali sonuçlar doğurmaktadır. Bu konuda alınan tüm hizmetlerin yurt ile yapılan sözleşmede açıkça belirtilmesi sağlanmalıdır. Sözleşmede belirtilen hizmetlerin sağlanmaması durumunda yaptırımlar ve şikayetlerin nasıl çözümleneceği konusunda tam ve net bilgi almalısınız. Fakülteler genel olarak hijyen kurallarına büyük önem vermektedir ancak bazı yurtlar bu detayı gözden kaçırabilmektedir.

Paylaş:

NEDEN ALFAM ?

Modern çizgisi ve son teknoloji altyapısıyla tasarlanmış bir öğrenci kompleksi

Ana kampüste bulunan yurdumuz, tüm fakültelere yürüyüş mesafesindedir. Ayrıca tüm odalarımızda mutfak, wc-banyo, buzdolabı, led tv, uydu sistemi ve klima mevcuttur.

Alfam Dormitories © 2024 Tüm Hakları Saklıdır. Alfam bir Döveç Group Kuruluşudur.