Yükleniyor..

X

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Ikinci dönem kayıtları başladı ve sınırlı sayıda oda kaldı. Bugün yerini garanti altına al!

Gazimağusa

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35,000 nüfuslu 2. en büyük kenti ve tarih, kültür – sanat ve eğitim merkezi olan Gazimağusa şehri Asur, Grek, Pers, Roma, Bizans, Luzinyen, Venedik medeniyetlerinin izlerini taşıyan surlar ile çevrilidir. Tarihe ilgi duyanlar kale içini gezip Osmanlıların bir Venedik kenti olan Gazimağusa’yı nasıl kuşattıkları hakkında bilgi edinebilirler. şehir merkezinde ve çevresinde bulunan kafeler, restoranlar, publar ve alışveriş merkezleri yoğun öğrenci akınına uğrayan yerlerdir. Bu bölgeyi aynı zamanda adanın en güzel sahil şeridi de süslemektedir. Doğu Akdeniz Üniversitesi Kampüsü, Gazimağusa şehir merkezine 3km. uzaklıktadır. Bu, Üniversite’nin kent merkezine yürüyüş mesafesi yakınlığında olması ve Üniversite ile şehrin bir bütün oluşturduğu anlamına gelmektedir.

Kıbrıs Girne Limanı

Tiyatro: Yıl boyunca DAÜ Kültür ve Sanat Merkezinde ve Gazimağusa Belediye salonlarında yerli ve yabancı tiyatro gösterileri yer almaktadır. En son düzenlenen Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenen bazı oyunlar ise Othello Kalesi ve Salamis Antik Tiyatro’da yer almıştır.

Festivaller: Gazimağusa kenti her yıl Gazimağusa Belediyesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve özel sektörün desteği ile uluslararası düzeyde kültür ve sanat festivaline ev sahipliği yapmaktadır. En son düzenlenen 8. Uluslararası Gazimağusa Kültür Sanat Festivali’nde Goran Bregovich, Monica Molina, Nilüfer gibi sevilen sanatçılar konserleriyle, Vasos Demetriou sergisiyle, Ferhan fiensoy tiyatro gösterisiyle ve diğer sanatçılar kendi sanat etkinlikleriyle Gazimağusa’ya renk katmışlardır.

Dans: Yıl boyunca halk dansları, modern dans, Arjantin Tango, Latin danslarından Salsa, Cha cha, rumba gibi dans türlerinde kurslar düzenlenmektedir. Ayrıca Çağdaş Halk Dansları Derneği’nin ‘The Dance of Cyprus’ gösterileri tüm izleyenleri büyülemiştir.

Konserler: Gazimağusa kenti özellikle özel günlerde Türkiye’de veya dünyaca tanınmış sanatçıların konserlerine evsahipliği yapmaktadır.

Kültür Sanat: Yıl boyunca ayrıca, farklı konularda sergiler, kültür-sanat üzerine söyleşiler düzenlenmektedir. Gazimağusa kentindeki kültür – sanat etkinlikleriyle ilgili detaylı bilgihttp://www.magusa.org web adresinden alınabilir.

Müzeler: Bu gibi yerlerle ilgileniyorsanız: turizm@dbby.trnc net elektronik posta adresine yazabilir.

Deniz Kaplumbağları: Kuzey sahil şeridinde bazı bölgelerde Haziran ve Ekim ayları arasında yumurtalarını sahile bırakan Caretta türü kaplumbağları izlemeye gitmek bir adet haline gelmiştir. şayet bu kaplumbağları koruma derneğine üye olup onlarla çalışmak isterseniz derneğe 815 2496 veya 815 5135 no.lu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Hava Durumu: Kıbrıs’ta tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Aralık ve şubat arası fazla soğuk olmayan bir kış hüküm surer. Sonbahar ve ilkbahar oldukça kısadır. Mayıs-Ekim arası uzun yaz dönemidir. ınce giysiler en çok kullanacağınız kıyafetlerdir.

Hayat Şartları: Diğer Batı Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda KKTC’de hayat oldukça ucuzdur. Adada üretilen ve Türkiye’den gelen ürün ve mallar Avrupa’ya göre çok düşük fiyatlarla satılmaktadır.

Bankacılık Hizmetleri: KKTC’de ticari bankalar iki çeşittir.Türkiye merkezli büyük kuruluşların şubelerinin yanısıra sadece KKTC’de faaliyet gösteren yerel bankalar da mevcuttur. Parasal işlemlerde tüm para birimleri kullanılabilir. KKTC Merkez Bankası kurları ayarlamakla sorumlu olan ve devlet bankası olma görevini de üstlenmiş bir kurumdur.

Güvenlik: Gazimağusa Polis Müdürlüğü halkın can ve mal güvenliğini sağlamak üzere 24 saat hizmet vermektedir.

Sağlık Hizmetleri: Gazimağusa Devlet Hastahanesi ve üç özel hastahane haftanın hergünü 24 saat acil servis birimleriyle beraber hizmet vermektedirler.

Ulaşım Havayolları: Istanbul, Ankara, Izmir, Adana ve Antalya gibi büyük şehirlerden KKTC’ye hemen her gün düzenli uçak seferleri vardır. KKTC’ye uçuş süresi ıstanbul ve ızmir’den 70 ile 75 dk., Ankara’dan 50dk., Adana ve Antalya’dan ise 30 dk.,’dır.

Havaalanı: Tüm uçuşlar Gazimağusa’ya 40 dakika mesafede bulunan Uluslararası Ercan Devlet Hava limanına yapılmaktadır.

Deniz Yolları: Girne ve Gazimağusa limanlarından Mersin, Antalya ve Taşucu limanlarına karşılıklı düzenli feribot ve deniz otöbüsü seferleri mevcuttur.

Karayolları: Karayollarında trafik soldandır.Uluslararası trafik kuralları geçerlidir. Gazimağusa’yı Lefkoşa ve Girne’ye bağlayan dört şeritli yol sürekli trafik akışını sağlamakta; diğer şehir ve köylere giden yollar da asfalt kaplı olup köylerle şehir merkezleri arasındaki ulaşımı sağlamaktadırlar. Üniversite’ye ulaşım arabayla Lefkoşa’dan 40 dk., Girne’den ise 60 dk. sürmektedir.

Araba Kiralama: Şehir merkezlerinde ve otellerde kiralık araba hizmetleri mevcutur. Uluslararası ve geçerli bir ehliyet gerekmektedir. Kiralık arabaların kırmızı plakaları vardır. ınternet üzerinden de araba kiralama servisi veren şirketler mevcuttur.

NEDEN ALFAM ?

Modern çizgisi ve son teknoloji altyapısıyla tasarlanmış bir öğrenci kompleksi

Ana kampüste bulunan yurdumuz, tüm fakültelere yürüyüş mesafesindedir. Ayrıca tüm odalarımızda mutfak, wc-banyo, buzdolabı, led tv, uydu sistemi ve klima mevcuttur.

Alfam Dormitories © 2024 Tüm Hakları Saklıdır. Alfam bir Döveç Group Kuruluşudur.