Yükleniyor..

X

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Ikinci dönem kayıtları başladı ve sınırlı sayıda oda kaldı. Bugün yerini garanti altına al!

Gezilecek Yerler

Kıbrıs sahilleri, coğrafi zenginliği, refah yaşam alanları ve tarihi zenginlikleriyle adeta gezi anılarını süsleyen ve turizm açısından Dünya’da oldukça önemli merkezlerden birisidir. Kıbrıs genel bakımıyla Akdeniz bölgesinde bulunan bir ada ülkesidir. Bununla birlikte geçmişten bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından tarihi zenginliklerle dolu bir bölgedir. Sizler için Kıbrıs’ta gezilebilecek ve görülebilecek tüm bölgeleri bu yazımızda tanıtacağız.

Kıbrıs Tarihi Bölgeler

Kıbrıs birçok medeniyete ve yakın tarihte savaşlara tanıklık eden bir ada ülkesidir. Bu sebeple bünyesinde birçok tarihi eser ve arkeolojik olarak araştırmalar bulundurmaktadır. Tarihi bölgeleri detaylı bir şekilde sizlere açıklamak isteriz.

Girne Kalesi

Girne Kalesi genellikle Kıbrıs’a gelen turistlerin en çok uğradığı nokta olarak bilinmektedir. Ayrıca adeta Kıbrıs’ın sembolü olarak da hem halk hem de turistler tarafından benimsenmiştir. Venedik toplumunu, Bizans toplumunu, İngiltere Krallığı’nı ve Osmanlı İmparatorluğu dönemini yaşamış Girne Kalesi 7. Yüzyılda inşa edilmiş bir tarihi yapıdır. Aynı zamanda içerisinde batık gemi ve medeniyetlere dair birçok tarihi eser bulundurmaktadır. Girne Kalesine Lefkoşa ilinden kalkan dolmuşlar veya özel servis araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Girne Kalesi’nin açılış ve kapanış saati 08:00 ile 19:00 arasındadır. Kış aylarında turist sayısının az olması sebebiyle kapanış saati 15:30 olarak belirlenmiştir.

Salamis Antik Kenti

Salamis Antik Kenti

Kuzey Kıbrıs içerisinde bulunan Mağusa bölgesi aynı zamanda birçok tarihi zenginliği de ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 2000 yıllık tarihi bulunan bu antik kent içerisinde birçok yapıyla birlikte gezi severlerin karşısına çıkmaktadır. Bu tarihi antik kenti gezmek isteyen kişiler Mağusa içerisinden dolmuş, otobüs veya özel servis araçlarını kullanarak bu antik kenti ziyaret edebilirler. Ziyaret kapsamında antik mezarlar, antik tiyatro, sarnıçlar, tarihi heykel ve sütunlar ve hala daha bozulmamış ev yapıları sizleri bekliyor olacak. Antik kenti gezmek isteyen bireylerin yaz mevsimlerinde 08:00-18:00 arası kış mevsimlerinde ise 08:00-15:30 arasında müzeyi ziyaret etmesi gerekmektedir.

Bellapais Manastırı

Roma döneminden kalma bu eser, 1160 yılında Romalı mimarlar tarafından kurulmuştur. Aynı zamanda Kıbrıs içerisinde yaşamış Roma medeniyetinin, turistler tarafından gezi rotasında en çok tercih ettiği tarihi eserlerden bir tanesidir. Manastır içerisinde Roma döneminden kalma konser arenası, halk ve kraliyet yemekhanesi ve rahip odası gibi tarihi mekanları da gezip görebilirsiniz. Manastır, genel olarak Roma Gotik mimarisiyle tasarlanmış ve günümüzde bu tarz mimariler arasında en ünlü manastırlardan bir tanesidir. Manastırı gezmek isteyen, gezi severlerin yaz aylarında 08:00- 18:00 arasında, kış aylarında ise 08:00-15:00 arasında manastırı ziyaret etmesi gerekmektedir.

Lala Mustafa Paşa Camii

Bizanslıların Kuzey Kıbrıs bölgesinde hâkim olduğu zamanlarda inşa edilen bir Hristiyan katedralinin, Osmanlı dönemiyle birlikte Camii olarak dönüştürülmesi sonucu günümüze kalan tarih eserlerden bir tanesidir. Bu yapının diğer katedral yapılarından farkı, Avrupa katedrallerine göre yeni ve modern bir yapıya sahip olmasıdır. Mağusa merkezinde bulunan bu camii aynı zamanda ilçenin manzarasını oldukça ihtişamlı bir hale getirmektedir.

İkon Müzesi

Tarihi ve dini açıdan önemli eserlerden biri olan İkon müzesi 1860 yılında inşa edilmiştir. Aynı zamanda bu müze günümüzde bir Ortodoks kilisesi olarak da kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde müzeleşmiş ve turistler tarafından çokça rağbet görmektedir. Müzenin içerisinde adından da anlaşılacağı üzere birçok tarihi ikon yapı bulunmaktadır. Bu yapılar arasında Çan kulesi ve 3 kattan oluşan tarihi Ortodoks eserleri bulunmaktadır. Müzeyi ziyaret etmek isteyen turistlerin yaz mevsimlerinde 08:00-18:00 arası kış mevsimlerinde ise 08:00-15:30 arasında müzeyi ziyaret etmesi gerekmektedir.

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Tarihi ve coğrafi yapıları tanıttığımıza göre biraz da edebiyat severlerin alanına yönelelim. Mağusa bölgesi içerisinde bulunan ve adında da anlaşılacağı üzere ünlü şair ve yazar Namık Kemal’in bir dönem hapis yaptığı zindanın müzeleştirilmiş halini gezebilirsiniz. Her ne kadar adı Namık Kemal müzesi olsa da Nazım Hikmet gibi birçok ünlü şair de burada hapis yaşamı sürmüştür. Müzeye ulaşım ise oldukça kolaydır. İlçe merkezinden yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer almaktadır. Müzeyi ziyaret etmek isteyen turistlerin yaz mevsimlerinde 08:00-18:00 arası kış mevsimlerinde ise 08:00-15:30 arasında müzeyi ziyaret etmesi gerekmektedir.

Venedik Sütunu

Venedik döneminde Kıbrıs bölgesinde, zengin kraliyet ailelerin yaşadığı tarih bilimciler tarafından kanıtlarla anlatılmaktadır. Venedik sütunu üstünde bulundurduğu kraliyet ailesi simgeleriyle birçok araştırmacı ve turistin gezi rehberine eklidir. İngiltere döneminden sonra bu sütun şu an ki ATATÜRK meydanına taşınmış ve günün her saati görülebilmektedir. Ayrıca Venedik sütununu ziyaret etmek isteyen kişiler hiçbir ücret vermeden bu tarihi yapıyı görebilirler.

Hayalet Kasaba Kapalı Maraş

Hayalet kasaba olarak adlandırılan bölge, Kuzey Kıbrıs’ın tatil amaçlı en çok tercih edilen bölgelerinden birisidir. Ancak 1970 itibariyle yaşanan olaylar sebebiyle bu tatil kasabasına girişler yasaklanmıştır. Bununla birlikte tabi ki tatil açısından tercih edilme rağbetini kaybetmiş ve adı üzerinde tam bir hayalet kasabaya dönüşmüştür. Eğer gezi mantalitenizde birazda olsa yakın tarihi incelemek varsa kasabaya giriş çıkışlar yasak olsa da yakınına geldiğinizde kasabanın içerisinde eskimiş binalar ve yaşanan olayların izlerini incelemeye bilme imkânınız bulunmaktadır.

Saint Sophia Katedrali

Diğer bir ismiyle Selimiye Camii olarak tanımlanan bu tarihi eser, 1208 senesinde yapımına başlanmış ve 1326 yılında tamamen bitirilip hizmete açılmış bir tarihi yapıdır. İçerisinde 3 adet hal ve 6 adet ibadet alanı bulunmaktadır. Bu eser, tarihinde taç giyme dönemlerinden tutun, Osmanlı döneminde hazine odası olarak kullanılmasından günümüze birçok tarihi olaya ortaklık etmiştir. Saint Sophia Katedrali, günümüzdeki ismiyle Selimiye Camii günün her saatine ibadete ve ziyarete açık ve ücretsizdir.

Othello Kalesi

Othello Kalesi

Mağusa bölgesinde bulunan diğer bir tarihi yapı ise Othello kalesidir. Venedikliler zamanından kalma bu yapı, denizden gelebilecek herhangi bir tehdidin önlenmesi ve püskürtülmesi için yapılmış ve yüksek duvarlardan oluşan bir kale konumundadır. Aynı zamanda duvar yapısı ve mimarisiyle tam bir tarihi eser konumunda ve tarihi geziler sevenler oldukça uğradığı bir nokta konumundadır. Othello kalesine gitmek isteyen kişiler Mağusa içerisinden servislere binebilir veya kendi araçlarıyla 15-20 dakika içerisinde bu tarihi mekâna varabilirler. Othello Kalesi’nin açılış ve kapanış saati 08:00 ile 19:00 arasındadır. Kış aylarında turist sayısının az olması sebebiyle kapanış saati 16:30 olarak belirlenmiştir.

Kıbrıs’ın Doğal Gezilecek Yerleri

Kıbrıs jeopolitik konumu ve ada konumunda olmasıyla sebebiyle birçok doğal güzelliği içinde bulundurmaktadır. Gezilebilecek doğal güzellikleri sizler için derledik.

Karpaz Yarımadası

Lefkoşa bölgesinin 70 km uzaklığında doğal güzellikleriyle adeta gözleri büyüleyen Karpaz yarımadası bulunaktadır. Özel araçlarla gidilebilen bu mekân aynı zamanda Mesarya Ovası gibi bir doğal güzelliği de içinde bulundurmaktadır. Kalabalıktan uzaklaşmak, kamp yapmak ve doğal güzelliğin tadına varmak istiyorsanız Karpaz yarımadasına mutlaka gitmelisiniz. Ada girişleri ücretsiz olmakta ve her saat ziyaret edilebilmektedir. Ulaşım için Lefkoşa’da bulunan özel servis araçlarını veya otobüsleri kullanabilirsiniz.

Cyclops Mağarası

Kuzey Kıbrıs aynı zamanda yer altı zenginlikleriyle de ünlü bir ülkedir. Mağusa bölgesinin en güneyinde bulunan Kiklop mağarası, işlenmiş ve düzenlenmiş haliyle turizme oldukça katkı sağlayan ve oldukça fazla turist tarafından gezilen yerlerden bir tanesidir. Aynı zamanda denize yakınlığıyla oluşturduğu görsel manzara ve denize girme imkanıyla, gezi severlere oldukça tatmin eden mekanlardan bir tanesidir.

Kıbrıs’ta Sosyal Hayat Kapsamında Gezilebilecek Yerler

Kıbrıs genel yapısı itibariyle turist ve gezi mantalitesinin olduğu bir ada ülkesidir. Bununla birlikte insanlar tatil yapmak, eğitim görmek, yaşamak ve eğlenmek içinde Kıbrıs’ı tercih etmektedir. Yapılacak sosyal aktiviteleri sizler için alt başlıklar halinde bir araya topladık.

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Üniversite konusunda uluslararası tanınmış Doğu Akdeniz Üniversitesi, bünyesinde bulundurduğu öğrencilere gerek kampüs hayatı gerek üniversite dışında sağladığı faaliyetler ve gerekse eğitim açısından oldukça iyi bir alt yapı oluşturmaktadır. Üniversiteye hazırlık sürecindeyseniz Doğu Akdeniz Üniversitesini tercih edebilirsiniz.

Tatil Bölgeleri

Kıbrıs’ın Akdeniz’de bulunması ve hava durumu itibariyle tatile uygun bir yer olması, tatil için gelen kişilerin sayısını da oldukça arttırmıştır. Bununla birlikte her bütçeye uygun otelleri ve oteller içerisindeki sosyal hizmetleriyle uluslararası alanda ismini çokça duyuran oteller bünyesinde bulundurmaktadır. Bunun yanında birbirinden güzel sahilleri ve deniz manzaralarıyla Dünya’da en iyi tatillerin yapılacağı mekanlardan birisi olmaktadır.

Mağusa Sahili

Turizm dediğimizde aklımıza tartışmasız tatil planları da gelmektedir. Mağusa ilçesi, Kuzey Kıbrıs bölgesinin geçmişten bu yana en çok tercih edilen sahil bölgelerin bir tanesidir. İhtişamlı sahili, birbirinden güzel iskeleleri ve otelleriyle ilçe turistlere ve yerlilere hizmet vermektedir. Bunun yanında Mağusa bölgesine gelen gezi severleri inanılmaz bir tatil beklemektedir.

Gece Hayatı

Kıbrıs aynı zamanda gece hayatı yönünden oldukça fazla seçeneğe ve eğlenceye sahip bir ülkedir. Tatil yapmaya gelen kişilerin, sabah saatlerinde denize girip güneşlendikten sonra, akşam ve gece saatlerinde bol bol eğleneceği ve değişik aktiviteler yapabileceği birçok mekân bulunmaktadır.

NEDEN ALFAM ?

Modern çizgisi ve son teknoloji altyapısıyla tasarlanmış bir öğrenci kompleksi

Ana kampüste bulunan yurdumuz, tüm fakültelere yürüyüş mesafesindedir. Ayrıca tüm odalarımızda mutfak, wc-banyo, buzdolabı, led tv, uydu sistemi ve klima mevcuttur.

Alfam Dormitories © 2024 Tüm Hakları Saklıdır. Alfam bir Döveç Group Kuruluşudur.