Yükleniyor..

X

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Ikinci dönem kayıtları başladı ve sınırlı sayıda oda kaldı. Bugün yerini garanti altına al!

Gazimağusa öğrenci yurtları

17 Ocak 2023 - 15:48
Gazimağusa öğrenci yurtları

Her öğrenci hayalindeki üniversitede okumak ister. Bunun için de güvenilir bir alanda konforlu bir şekilde yaşamanı sürdürmek zorundadır. Birçok üniversite öğrenci ailesiyle birlikte yaşarken birçok üniversite öğrencisi de özel kiraladıkları evlerde veya öğrenci yurtlarında kalmak zorundadır. Yurtta kalan üniversite öğrencileri için yurt seçimini yapmak oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Çünkü hem okula yürüyüş mesafesinde olması hem de fiyatlar açısından uygun olması gibi birçok faktör incelenmektedir. Bunun ana sebebi ise ailelerin çocuklarını güvenilir bir alanda okumasını istemeleridir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Yurtları

DAÜ’ne giden birçok öğrenci bulunmaktadır. Kıbrıs’ta yer alan DAÜ fakülteler arasından birini okumaya kazanan öğrenciler ise yürüyüş mesafesi uzaklığında ki evleri ve yurtları araştırmaya koyuldu. Hem uygun fiyatlı hem de kaliteli yurtlar arasında birinde yer bulmak isteyen öğrenciler özellikle mesafe sorununu çözmeye çalışmaktadır. Tabii bu da özel yurtlar arasında rekabetin yaşanmasına neden olmuştur. Fakülteler ve bölümler ne olursa olsun yurtların ve evlerin DAÜ’ye yakın olması üniversite öğrencileri için çok önemlidir. 

Gazimağusa Öğrenci Kiralık Ev 

DAÜ’ye yürüyüş mesafesi uzaklığında yurt bulamayan aileler ve öğrenciler son çare olarak Gazimağusa öğrenci kiralık evleri olarak hizmet veren dairelerin peşine düşmek zorunda kaldı. Gazimağusa öğrenci evleri olarak kullanılmak üzere kiralık ilanlarına koyulan evler yoğun rağbet görmektedir.

Gazimağusa Öğrenci Yurtları

Gazimağusa bölgesinde bulunan yurtlar tam da ailelerin ve öğrencilerin aramış oldukları yurt mesafesine sahiptir. Bu yüzden de birçok aile Gazimağusa öğrenci yurtlarından birinde boşluk yakalamak istemektedir. Bundan ötürü de birçok yurdu sürekli kendini geliştirmeye çalışmaktadır. Ancak DAÜ’ye gitmeyi hak kazanan birçok öğrencinin olması yurtların yetmemesine neden olmaktadır.

Kıbrıs’ta Yurt Fiyatları Ne Kadar?

Turizm ve doğa cenneti olduğu gibi eğitim camiasıyla da dikkat çeken ve birçok öğrencinin hayali olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; öğrenci yurdu fiyatlarıyla da dikkat çekmektedir. Devlet yurtları haricinde hizmet veren öğrenci yurtlarının fiyatlar olarak 8.000 TL’den başladığını söylememiz daha doğru olacaktır. Elbette yurt piyasasında 2.000 TL’den başlayan fiyatlarla yurt odası kiralandığı görülmüştür. Ancak son dönemde her sektörde yaşanan maliyet artışları ne yazık ki DAÜ özel yurtlarını da etkisi altına almıştır.

Özel Öğrenci Yurtları Nereye Bağlı?

Alfam Dormitory

KKTC şu ana kadar 15’den fazla yurt binasıyla öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Fakat çeşitli nedenlerden ötürü özel yurt binalarını tercih edebilmektedir. Özellikle de yürüyüş mesafesi bulunan yurtları. Bu sebeple de DAÜ çevresinde konumlanan birçok özel yurt bulunmaktadır. Elbette söz konusu olan bu özel yurtların her biri KKTC Devleti tarafından denetlenmektedir. Çünkü öğrenci yurtları belirli kurallar çerçevesinde açılmakta ve de hizmet vermektedir. Eğer aileler ve öğrenciler DAÜ’ne yürüyüş mesafesi uzaklığında bir özel yurt bulmuşlarsa söz konusu olan özel yurtlar; KKTC Devlet gözetimi altında olduğu konusunda herhangi bir endişe duymalarına gerek yoktur.

Öğrenci Yurtları Kaç m2?

Ülkemizde bulunan özel yurt odaları 12 m2’nin altına düşemiyor. KKTC özel yurtlar yönergesine göre m2 bilgileri konusunda net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Ancak ülkemizde özel yurtlar oda olarak 12 m2 altında faaliyet gösterememektedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Devlet Yurdu Var mı?

En başta da belirttiğimiz gibi KKTC devletinde 10’dan fazla devlet yurdu bulunmaktadır. Söz konusu olan devlet yurtları geniş kapsamlı olup kapasitesi fazla olan yurtlardır. Dolayısıyla DAÜ kazanan öğrenciler kolayca yurt bulabilirler. Yalnızca fakültelere daha yakın olmak isteyen öğrenciler pek tabii özel yurtları da tercih edebilirler. KKTC özel yurtlar ve devlet yurtları hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak için şimdi DAÜ ve KKTC Yurt Müdürlüğüyle irtibata geçebilirsiniz.

Paylaş:

NEDEN ALFAM ?

Modern çizgisi ve son teknoloji altyapısıyla tasarlanmış bir öğrenci kompleksi

Ana kampüste bulunan yurdumuz, tüm fakültelere yürüyüş mesafesindedir. Ayrıca tüm odalarımızda mutfak, wc-banyo, buzdolabı, led tv, uydu sistemi ve klima mevcuttur.

Alfam Dormitories © 2024 Tüm Hakları Saklıdır. Alfam bir Döveç Group Kuruluşudur.