Yükleniyor..

X

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Ikinci dönem kayıtları başladı ve sınırlı sayıda oda kaldı. Bugün yerini garanti altına al!

Gazimağusa Gezilecek Yerler

15 Ağustos 2022 - 15:08
Gazimağusa Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs dediğimizde hem turizm yönünden hem de yaşam ve yerleşke yönünde akla ilk gelen Kuzey Kıbrıs ilçelerinden birisi Mağusa’dır. Mağusa bölgesi genellikle yaz mevsimlerinde insanlar tarafından çokça tercih edilen ve denizi, sahili ve tarihi yerleri bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Mağusa bölgesini gezecekler için bu yazımızda detaylı bir gezi rehberini sizler için hazırladık.

Hayalet Kasaba

Hayalet kasaba olarak adlandırılan bölge, Kuzey Kıbrıs’ın tatil amaçlı en çok tercih edilen bölgelerinden birisidir. Ancak 1970 itibariyle yaşanan olaylar sebebiyle bu tatil kasabasına girişler yasaklanmıştır. Bununla birlikte tabi ki tatil açısından tercih edilme rağbetini kaybetmiş ve adı üzerinde tam bir hayalet kasabaya dönüşmüştür. Eğer gezi mantalitenizde birazda olsa yakın tarihi incelemek varsa kasabaya giriş çıkışlar yasak olsa da yakınına geldiğinizde kasabanın içerisinde eskimiş binalar ve yaşanan olayların izlerini incelemeye bilme imkânınız bulunmaktadır.

Salamis Antik Kenti

Kuzey Kıbrıs içerisinde bulunan Mağusa bölgesi aynı zamanda birçok tarihi zenginliği de ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 2000 yıllık tarihi bulunan bu antik kent içerisinde birçok yapıyla birlikte gezi severlerin karşısına çıkmaktadır. Bu tarihi antik kenti gezmek isteyen kişiler Mağusa içerisinden dolmuş, otobüs veya özel servis araçlarını kullanarak bu antik kenti ziyaret edebilirler. Ziyaret kapsamında antik mezarlar, antik tiyatro, sarnıçlar, tarihi heykel ve sütunlar ve hala daha bozulmamış ev yapıları sizleri bekliyor olacak.

Otello Kalesi

Othello Kalesi

Mağusa bölgesinde bulunan diğer bir tarihi yapı ise Othello kalesidir. Venedikliler zamanından kalma bu yapı, denizden gelebilecek herhangi bir tehdidin önlenmesi ve püskürtülmesi için yapılmış ve yüksek duvarlardan oluşan bir kale konumundadır. Aynı zamanda duvar yapısı ve mimarisiyle tam bir tarihi eser konumunda ve tarihi geziler sevenler oldukça uğradığı bir nokta konumundadır. Othello kalesine gitmek isteyen kişiler Mağusa içerisinden servislere binebilir veya kendi araçlarıyla 15-20 dakika içerisinde bu tarihi mekâna varabilirler.

Cyclops Mağarası

Kuzey Kıbrıs aynı zamanda yer altı zenginlikleriyle de ünlü bir ülkedir. Mağusa bölgesinin en güneyinde bulunan Kiklop mağarası, işlenmiş ve düzenlenmiş haliyle turizme oldukça katkı sağlayan ve oldukça fazla turist tarafından gezilen yerlerden bir tanesidir. Aynı zamanda denize yakınlığıyla oluşturduğu görsel manzara ve denize girme imkanıyla, gezi severlere oldukça tatmin eden mekanlardan bir tanesidir.

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Tarihi ve coğrafi yapıları tanıttığımıza göre biraz da edebiyat severlerin alanına yönelelim. Mağusa bölgesi içerisinde bulunan ve adında da anlaşılacağı üzere ünlü şair ve yazar Namık Kemal’in bir dönem hapis yaptığı zindanın müzeleştirilmiş halini gezebilirsiniz. Her ne kadar adı Namık Kemal müzesi olsa da Nazım Hikmet gibi birçok ünlü şair de burada hapis yaşamı sürmüştür. Müzeye ulaşım ise oldukça kolaydır. İlçe merkezinden yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer almaktadır

Lala Mustafa Paşa Camii

Bizanslıların Kuzey Kıbrıs bölgesinde hâkim olduğu zamanlarda inşa edilen bir Hristiyan katedralinin, Osmanlı dönemiyle birlikte Camii olarak dönüştürülmesi sonucu günümüze kalan tarih eserlerden bir tanesidir. Bu yapının diğer katedral yapılarından farkı, Avrupa katedrallerine göre yeni ve modern bir yapıya sahip olmasıdır. Mağusa merkezinde bulunan bu camii aynı zamanda ilçenin manzarasını oldukça ihtişamlı bir hale getirmektedir.

Mağusa Sahili

Turizm dediğimizde aklımıza tartışmasız tatil planları da gelmektedir. Mağusa ilçesi, Kuzey Kıbrıs bölgesinin geçmişten bu yana en çok tercih edilen sahil bölgelerin bir tanesidir. İhtişamlı sahili, birbirinden güzel iskeleleri ve otelleriyle ilçe turistlere ve yerlilere hizmet vermektedir. Bunun yanında Mağusa bölgesine gelen gezi severleri inanılmaz bir tatil beklemektedir.

Paylaş:

NEDEN ALFAM ?

Modern çizgisi ve son teknoloji altyapısıyla tasarlanmış bir öğrenci kompleksi

Ana kampüste bulunan yurdumuz, tüm fakültelere yürüyüş mesafesindedir. Ayrıca tüm odalarımızda mutfak, wc-banyo, buzdolabı, led tv, uydu sistemi ve klima mevcuttur.

Alfam Dormitories © 2024 Tüm Hakları Saklıdır. Alfam bir Döveç Group Kuruluşudur.