Yükleniyor..

X

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Erken Kayıtlarımız Devam Ediyor

Ikinci dönem kayıtları başladı ve sınırlı sayıda oda kaldı. Bugün yerini garanti altına al!

Alfam Yurdunda Deprem Sırasında Nasıl Güvende Kalınır

18 Şubat 2023 - 12:26
Alfam Yurdunda Deprem Sırasında Nasıl Güvende Kalınır

Öğrenciler, eğitimlerini sürdürürken rahat ve güvenli bir ortamda Alfam Yurdunda yaşayabilirler. Ancak her yapı gibi deprem gibi doğal afetlere karşı hassastır. Yurttaki herkesin deprem anında kendini ve başkalarını nasıl koruyacağının bilincinde olması gerekir. Alfam Öğrenci Yurdu'nda olası bir deprem anında neler yapılabileceğine dair bazı öneriler burada.

Sukunetini Koru

Her şeyden önce soğukkanlı ol. Soğukkanlılığı korumak ve panikten kaçınmak çok önemlidir. Depremler korkutucu ve üzücü olabilse de, hem kendinizi hem de diğer insanları korumak için soğukkanlılığınızı korumanız önemlidir.

Siper Alın, Bekleyin ve Bırakın

Uzan, Saklan ve Bekle. Bir depremde önerilen hareket tarzı şudur. Yer titremeye başladığında, yere inin ve sağlam bir sıra, masa veya başka bir mobilya veya nesnenin altına tutunarak saklanın. Başınızı ve boynunuzu korumak için kollarınızı ve ellerinizi kullandığınızdan emin olun. Daha riskli olabileceğinden binadan kaçmaya çalışmaktan kaçının.

Pencere ve kapıların yakınından geçmekten kaçının

Kapı ve pencerelere yaklaşmaktan kaçının. Bir deprem sırasında pencerelerin ve kapıların kırılması veya uçarak açılması daha olasıdır. Onlara yakınsanız herhangi bir pencereden uzaklaşın ve saklanın. Aynalar, kitaplıklar veya sarkıt lambalar gibi büyük, potansiyel olarak tehlikeli nesnelerin yakınında veya altında durmaktan kaçının.

Artçı Şokları Öngörün

Kendinizi artçı sarsıntılara hazırlayın. Artçı sarsıntılar olarak bilinen daha küçük depremler, daha büyük bir depremin ardından meydana gelir. Ana deprem durduktan sonra bile, aynı derecede zararlı olabileceğinden, uyanık kalmak ve önlem almak çok önemlidir. Bir artçı şok hissettiğinizde, düşürmeyi, örtmeyi ve tutunmayı unutmayın.

Hareket etmek güvenli olana kadar bekleyin

O zamana kadar hareket etmek güvenli olana kadar bekleyin. Deprem durduğunda, yapıyı terk etmeden önce bir dakika bekleyin. Kaçmadan önce, yetkililerden resmi talimat beklemek çok önemlidir. Binanın güvenli olmadığı belirlenirse tahliye etmeniz gerekebilir, bu durumda tahliye protokollerini takip etmelisiniz.

Haberdar Olun

Haberdar Olun

Haberdar kalın. Herhangi bir yeni deprem bilgisinden haberdar olmak çok önemlidir. Mümkünse, radyo veya televizyondaki haberleri izleyin ve durumdan haberdar olmak için resmi sosyal medya hesaplarını takip edin.

Son olarak, depremler ölümcül olabilse de soğukkanlılığınızı korumak ve hazırlıklı olmak sizi güvende tutmaya yardımcı olabilir. Düşür, Örtün ve Tutun, pencereleri ve kapıları açmaktan kaçının, artçı şoklara hazır olun, kaçmak için güvenli olana kadar yerinde kalın ve haberdar olun, hepsi önemli hatırlatıcılardır. Bu ipuçları, Alfam Yurdu'ndaki bir deprem sırasında hem sizin hem de diğer insanlar için güvende olmanıza yardımcı olabilir. Alfam Yurdu'nun muhtemelen bir deprem durumunda uyulması gereken kendine özgü acil durum prosedürleri ve yönergeleri olduğunu da akılda tutmak önemlidir. Bu standartlara aşina olmak ve gerektiğinde onlara bağlı kalmak önemlidir. Su, bozulmayan yiyecekler, ilk yardım malzemeleri ve el feneri gibi gerekli malzemeleri içeren bir acil durum kiti yapmak da hayati önem taşır. Yurttaki herkesin acil bir durumda ne yapacağını bilmesi için düzenli deprem tatbikatları da yapılmalıdır. Alfam Yurdu'nda depremden kurtulma şansınızı hazırlıklı ve sakin olarak artırabilirsiniz.

Paylaş:

NEDEN ALFAM ?

Modern çizgisi ve son teknoloji altyapısıyla tasarlanmış bir öğrenci kompleksi

Ana kampüste bulunan yurdumuz, tüm fakültelere yürüyüş mesafesindedir. Ayrıca tüm odalarımızda mutfak, wc-banyo, buzdolabı, led tv, uydu sistemi ve klima mevcuttur.

Alfam Dormitories © 2024 Tüm Hakları Saklıdır. Alfam bir Döveç Group Kuruluşudur.