Yükleniyor..

X

Erken Kayıtlar Başladı

Erken Kayıtlar Başladı

Ikinci dönem kayıtları başladı ve sınırlı sayıda oda kaldı. Bugün yerini garanti altına al!

Kuzey Kıbrıs Yurt Fiyatları Nedir?

30 Ocak 2023 - 10:23
Kuzey Kıbrıs Yurt Fiyatları Nedir?

2022-2023 döneminde DAÜ'yü kazanan öğrenciler, diğer dönemlerdeki öğrenciler gibi barınma sorununu çözmeye çalışıyor. KKTC ülkesindeki sayılı üniversiteler arasında yer alan DAÜ, birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. DAÜ'ye girmeye hak kazanan öğrenciler, barınma ihtiyaçlarını kiralık ev ve yurtlarla karşılamaya çalışıyor. KKTC Devletine olan yoğun ilgi ve dolardaki yükseliş, kiralık ev fiyatları ve özel yurt fiyatlarının da artmasına neden oldu. Bu nedenle aileler çocuklarının eğitimleri süresince barınma ihtiyaçlarını karşılamak için yurt fiyatları araştırması yapmaya başladılar. Tabi ki yürüme mesafesinde olan yurt binalarının daha popüler olması yurt fiyatları için yol gösterici olmuştur. KKTC Devlet yurtları yatak kapasitesi açısından oldukça kapsamlı olsa da bazı öğrenciler özel yurtlarda ve kiralık evlerde yaşamak istemektedir. DAÜ çevresinde faaliyet gösteren özel yurtların fiyat araştırmasına konu olması kaçınılmazdı. Bu konuda elde edilen verilere göre 2022 yılsonu itibariyle yüzde 70 gibi yüksek oranların yapıldığı belirlendi. Bu nedenle DAÜ çevresinde, özellikle Gazimağusa'da bulunan özel yurtların fiyatlarını oldukça artırdığı söylenebilir. Özellikle 2023 yılına girilmesiyle birlikte dünyada hemen hemen her sektörde ürün ve hizmet fiyatlarının artması eğitim ve öğretim hayatını da etkiledi. DAÜ'yü kazanan öğrencilerin ayda en az 8.000 TL'ye ihtiyacı olduğunu söylemek abartılı olmaz.

Özel Öğrenci Yurtları Nereden Bağlantılı?

Her eyalette olduğu gibi özel yurtlar ve devlet öğrenci yurtları da devlet kontrolünde faaliyet göstermektedir. Yani KKTC Devleti'ndeki yurtlar tıpkı ülkemizde olduğu gibi ister devlet ister özel olsun denetim ve kontrole tabidir. DAÜ gibi eğitim açısından oldukça tercih edilen bir üniversitenin barınma koşullarının olmaması düşünülemez. Özel yurtlar pahalı gibi görünse de öğrenci evleri kadar pahalı olamaz.

Öğrenci Yurtları kaç metrekare?

Alfam Dormitory

KKTC'deki devlet yurtları başta olmak üzere tüm yurtlar oldukça kapsamlı bir tasarıma sahiptir. Öğrencilerin hem gelişimlerine hem de sosyal ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacak şekilde tasarlanan öğrenci yurt binaları; Dünya standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Ülkemizde öğrenci yurtlarında odaların 12 metrekareden az olmaması yönünde bir yönerge vardı. Ancak KKTC Devlet yurtları ve özel yurtlar için bu durum geçerli değildir. DAÜ çevresinde yer alan öğrenci yurtları her öğrencinin hayali olan şekilde dizayn edilmiştir. Tabii burada DAÜ'nün öneminin ve dünya çapında tanınırlığının çok büyük etkisi var. Özetle, DAÜ'yü kazanan öğrenciler hem devlet hem de özel yurtlarda hayal kırıklığına uğramayacaklardır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Devlet Yurdu Var mı?

DAÜ söz konusu olduğu için devlet yurt binalarının ne kadar gelişmiş ve kapsamlı olduğunu anlatmaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Çünkü sayılı üniversiteler arasında yer alan Doğu Akdeniz Üniversitesi hem coğrafi konum hem de eğitim açısından örnek üniversiteler arasında yer almakta ve Devlet yurtlarının ilerleme kaydettiği görülmektedir. 15'ten fazla devlet yurdu ile öğrencilere destek olan KKTC, öğrencilerin refah içinde eğitim ve öğretimlerine devam etmeleri için gerekli refah ortamını oluşturmaya çalıştı. Bu bağlamda özel yurtlara yüksek meblağlar ödemek yerine KKTC Devlet yurtlarını tercih etmek daha doğru olacaktır. KKTC devlet yurtları hakkında bilgi almak istiyorsanız artık DAÜ resmi sitesinden duyuruları takip edebilirsiniz.

Paylaş:

NEDEN ALFAM ?

Modern çizgisi ve son teknoloji altyapısıyla tasarlanmış bir öğrenci kompleksi

Ana kampüste bulunan yurdumuz, tüm fakültelere yürüyüş mesafesindedir. Ayrıca tüm odalarımızda mutfak, wc-banyo, buzdolabı, ikili koltuk, orta sehpa, led tv, uydu sistemi ve klima mevcuttur.

Alfam Dormitories © 2024 Tüm Hakları Saklıdır. Powered By Döveç Marketing Team